Türkiye’den Instagram Hesabınızı Süsleyecek 10 Tarihi Lokasyon

August 17, 2020 - 6 Minute Read

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye, bu medeniyetlerden geriye kalan birçok paha biçilmez arkeolojik alana ve esere ev sahipliği yapıyor. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist, bu eşsiz tarihi ziyaret ediyor. 

Bu muhteşem tarih ve kültür hakkında bilgi edinirken aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızda beğeni toplayacak en güzel manzaraları sizler için derledik. İşte, sosyal medyayı aktif olarak kullanmasanız dahi bol bol fotoğraf çekip anlarınızı ölümsüzleştirme isteği yaratacak 10 tarihi alan!

1- Nemrut Dağı, Adıyaman

Tanrıların dağı olarak bilinen Nemrut, Kommagene Kralı I. Antiochus’un kendisi için yaptırdığı ihtişamlı anıt mezara ev sahipliği yapıyor. Mezapotamya’nın en yüksek zirvelerinden birine yerleştirilen tanrı heykelleri, adeta bir film karesini andıracak görüntüler ortaya çıkarıyor. Siz de UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan bu alanda, özellikle gün batımında mükemmel bir fotoğraf çekebilirsiniz.

2- Patara, Antalya

2020 Türkiye'de Patara yılı olarak ilan edildi. Antik kentte pek çok güzel yapı sizleri bekliyor. Ama belki de en Instagram'lık detay, Noel Baba'nın burada doğduğu gerçeği olabilir. Evet, Aziz Nikolas çocukluk yıllarını bu şehirde geçirdi! Çektiğiniz fotoğrafı paylaşırken bu bilgiyi de ekleyerek daha fazla beğeni toplayabilirsiniz.

3- Alahan Manastırı, Mersin

Bu muhteşem yapı, MS 5. yüzyılda inşa edildi ve Hıristiyanlığın ilk zamanlarında yayılmasında rol oynadı. Bugün, tarihi sütunların arasında yürüyebilir ve vadinin etkileyici manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. 

4- Pamukkale, Denizli

Türkiye'nin en güzel doğal alanlarından biri olan Pamukkale, ziyaretçilerine fotoğrafları için harika bir manzara sunuyor. Pamukkale'nin eşsiz manzarasının tadını çıkarırken ayaklarınızı şifalı sulara daldırarak serinleyebilirsiniz.

5- Zil Kale, Rize

Karadeniz bölgesi göz alıcı sahilleri, dağları ve ormanları ile ünlü. Bu manzaraya bir ortaçağ kalesi eklendiği zaman sosyal medya hesaplarınız için mükemmel bir fotoğraf fırsatı doğuyor! Muhteşem yeşilliğiyle Zil Kale’de masal gibi bir deneyim sizi bekliyor.

6- Rumeli Hisarı, İstanbul

İstanbul'daki Rumeli Hisarı şehrin en güzel manzaralarından birine sahip olabilir. İçerideki müzeyi ziyaret ettikten sonra, dışarıda masmavi Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çekebilirsiniz.
Rumeli Hisarı’nda aynı anda iki kıtadan fotoğraf paylaşabilirsiniz!

7-  Side Amfitiyatrosu, Antalya

Side Örenyeri, en popüler turizm beldelerinden biri olan Antalya’da bulunuyor. Buradaki en güzel turist noktalarından biri ise sosyal medya takipçilerinizle paylaşmanız  için nefes kesici bir manzaraya sahip olan Side amfitiyatrosu.

8- Kapadokya

 Türkiye'nin en eşsiz tatil destinasyonlarından biri olan Kapadokya’yı da unutmadık. Manzarası, neşeli peri bacaları ve renkli balonlar ile dolu olan bu tarihi yerde, farklı bir deneyim için balonlara da binebilirsiniz. Burada bir selfie çektiğinizi hayal edebiliyor musunuz?

9- Varda Köprüsü, Adana

Bu tarihi demiryolu köprüsünün doğa ile uyumu sizce de çok güzel değil mi? Peki ya size James Bond'un Skyfall filminde trenden düştüğü köprü olduğunu söylesek? Adana'yı bir sonraki ziyaretinizde, burada fotoğraf çekmeyi unutmayın!

10- Efes, İzmir

Türkiye’nin en ünlü antik kentlerinden olan Efes, sadece UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olmasıyla değil, Antik Dünyanın Yedi Harikasından birini barındırmasıyla da oldukça önemli. Yani burada sadece enfes fotoğraflar çekmekle kalmayarak, aynı zamanda tarihe dair çok fazla detay da öğrenebilirsiniz!