2020: Patara Yılı

7/21/2020
4 Minute

2020, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'de Patara Yılı olarak ilan edildi. Her yıl Türkiye’nin farklı bir kültürel değerini ön plana çıkaran Bakanlık, daha önce Truva ve Göbeklitepe’yi seçmişti. Bu sene seçilen Patara ise pek çok sebepten ötürü eşsiz bir değer olarak konumlanıyor. Birçok kişi burayı Noel Baba veya Aziz Nicholas'ın doğum yeri olarak biliyor. Ancak bu antik kentte keşfedilecek çok daha fazlası var. Detaylarına beraber göz atalım.

MÖ 168'de Likya Birliği'nin ilk başkenti ve MS 43'te Likya Eyaleti’nin başkenti olan Patara Antik Kenti, Xanthos Vadisi'nde Akdeniz’e açılan tek yerdir. Bu özellik bölgeye antik çağlarda önemli bir şehir hâline getiren coğrafi bir avantaj sağladı. Anadolu buğdayı, bu limandan Roma'ya sevk edilirdi. Granarium (veya Hadrian’ın Tahıl Ambarı) bugün Patara'daki en popüler yapılardan biridir. Ayrıca şehir, eşsiz konumu dolayısıyla uzun yıllar boyunca bir deniz üssü de oldu.

Patara'da görülmeye değer pek çok yapı bulunmaktadır. Örneğin; dünyanın en eski deniz feneri, dünyanın en eski demokratik parlamento binası, 5 bin seyirci kapasiteli büyük bir antik tiyatro, hamamlar, zafer kemeri, bazilika ve çeşitli diğer tapınaklar gibi...

Bu etkileyici yerle ilgili değineceğimiz son bir not olarak: Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholas, aslında Patara'da doğdu ve büyüdü. Çocukluğu, bugün Patara’da ziyaret edebileceğiniz sokaklarda yürüyerek geçti. Mezarı ve kilisesi ise Patara'ya arabayla yaklaşık bir veya iki saat uzaklıktaki Demre'de piskopos olduğu yerde görülebilir.

Menu
English