Müze Eğitimi

Antalya
10/14/21 - 10/14/25

Müzeler, yerinde eğitim modelinde öğrencilerin eğlenerek – görerek eğitim almalarında büyük rol oynamaktadır.  Çocuk Dostu bir Müze olan Alanya Müzesi Eğitim faaliyetlerini ilçemizdeki okullar ile iş birliği yaparak gerçekleştirmektedir. Özellikle ilkokul öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen bu eğitimin amacı çocukların el becerilerini geliştirmek, ders ortamında edindikleri bilgileri müzede bulunan kültür varlıklarını yerinde görerek pekiştirmek,  "Eskiden nasıldı?" sorusu ile geçmişi anlamalarını , arkeolojinin hizmet ettiği koruma bilincini geliştirmelerini sağlamaktır.  Okulların randevu alarak başvuru yaptıkları etkinlikler kapsamında en son etkinlik 14.10.2021 tarihinde. Şehit Zekeriya Zencirli İlkokulu 2 sınıf öğrencileri ile yapılmıştır.

Etkinlik öncelikle müze gezisi ile başlamıştır. Bir müze nasıl gezilmeli, nelere dikkat edilmeli gibi konulara yer verilmiş, eserleri dikkatle incelemeleri sağlanmıştır.  Akıllarında tutacakları bir eseri kilden yapmaları için ortam hazırlanmış,  ürettikleri ise sınıflarında sergilenmek üzere öğrenciler tarafınca götürülmüştür. Eskiden değiş tokuş yönteminin nasıl geliştiği bunun için neler yapıldığına ilişkin örnekleme ise sikke darp edilmesi ile gösterilmiş, bu sikkenin kendileri tarafınca bir anı olarak saklamalarının istenmesi ile geçmişe dair sahiplenme duygusu geliştirmek istenmiştir. Arkeolojik kazı eğitim alanında yapılan uygulama ile de bilimsel arkeolojik çalışmaların nasıl yapıldığı, kaçak kazıların eserlerimize zarar verdiği anlatılarak eski eser kaçakçılığının önlenmesi duyarlılık oluşturulması istenmiştir. Ayrıca Bakanlığımızca hazırlanan "Biri Arkeolog mu dedi" isimli kitap öğrencilere hediye edilmiştir.

Alanya Müzesi tarafınca uzun yıllardan beri yürütülen Müze Eğitim çalışmaları ile çocukların eğlenerek, öğrendikleri ve bu eğitimin akılda kalıcı olduğu yönünde geri dönüşler olmaktadır. Örneğin; öğretmen sene sonu faaliyetlerinde, bu sene en mutlu olduğunuz günü/yeri resmedin dediğinde, resim olarak Alanya Müze'sinin resmedildiği görülmektedir. 

Alanya Müzesindeki etkinlikler için randevu alınması gerekmektedir.

Menu
English
Login