"Sınıf Arkadaşım Homeros" Etkinliği

Çanakkale
5/11/23 - 7/10/23

"Sınıf Arkadaşım Homeros" adı verilen proje ile gerek ulaşım sıkıntısı, zaman problemi, gerekse maddi sorunlar sebebiyle müzelere ulaşmakta zorlanan çocuklarımıza gezici bavul müze projesi ile ulaşmayı hedefleyen bir proje olarak tasarlandı. Bu uygulama ile müze binasının sınırlarının dışına çıkıyoruz, çocuklarımızın sınıflarına bizler misafir oluyoruz.

Çocuklara, kültürel miras nedir, arkeoloji nedir, restorasyon nedir kültür varlıklarını nasıl korumalıyız, bir kültür varlığıyla karşılaşırsak neler yapmalıyız gibi sorularla konu hakkında bilgi verildikten sonra, Sınıf ortamında kutular içinde arkeolojik kazı tekniklerine uygun olarak kazılar yapılıyor ve buluntuların arkeolojik olarak nasıl kayıt edildiği gösteriliyor ve çıkan seramik parçalarının restorasyonu yapılarak restorasyon işlemleri uygulamalı olarak anlatılıyor. Bu sırada çocuklar kültür varlığının sadece bir nesne olmadığını görüyor, kimliğinin bir parçası ile tanışıyor.

Müzenin ikinci eğitim projesi olan ve "Sınıf Arkadaşım Homeros" adı verilen proje kapsamında, öncelikli olarak Çanakkale'nin merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırlarında kalan, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya'nın, çevre köy okullarındaki öğrencilere tanıtılması hedefleniyor.

Menu
English
Login