İzmir Kadın Müzesi

4 5
Now Close Private Museum

KONAK BELEDİYESİ İZMİR KADIN MÜZESİ

Konak Belediyesinin beşinci butik müzesi Türkiye nin ilk Kadın Müzesi 23 Ocak 2014 de açılmıştır. Müze 19.yy dönem evlerinin karekteristik özelliklerine sahiptir. Avrupa ve geleneksel Türk mimarisinin öğeleri bir arada kullanılmıştır. Neoklasik üsluptaki cephenin cumbayla zenginleştirilmesi bazı kaynaklarda ‘’İzmir Evi’’ ya da ‘’Etkileşim Evi’’ olarak sınıflandırılan türe işaret eder. Yapı; Kabul, hizmetli ve yaşam olmak üzere üç kattan oluşan tarihi bir binadır.

Misyon

Müze Anadolu Kadınının unutulan geçmişini, gücünü tüm dünyaya hatırlatmak, Anadolu kadınının yaratıcılığını ortaya çıkarmak, kendine güvenini desteklemek, kendi geçmişine ait anıların canlandığı özel bir mekân yaratma amacındadır.

Müze Sergi Alanları

Giriş duvarlarında yer alan 19. Yüzyıla ait altın sırma işlemeli kaftan, bindallı ve cepkenler hayranlık uyandırıyor, holde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929 yılında Anakara Palas’da manevi kızı Nebile Hanımın düğünün de Nebile Hanım ile dans ederken çekilmiş fotoğrafı yer alıyor.

Geçmişten Günümüze Kadın

Günümüz sanatçılarının kadını anlatan eserleri bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadınların fotoğrafları, dergiler, bilgiler ve belgeler yer almaktadır.

Antik Dönemde Anadoluda Kadın

İlk kadın ve mitoloji, anatanrıçalar, amazonlar görsellerle desteklenerek anlatılmaktadır. Antik dönemde Anadolu'da kadının sosyal konumunun dönemlere göre değişiklik gösterdiği görülmektedir.

Antik dönemde Anadolu kadınına ilişkin bilgiler çoğunlukla, kazılar ile ortaya çıkarılan eserlerden elde edilmektedir. Bu eserler yani steller, takılar, seramikler, mozaikler, freskolar ve benzerleri antikçağda kadının yaşamının izini sürmemize yardım etmektedirler.

Bahçe

Tarihte ilklere imza atmış Türk kadınlarımızdan Halide Edip Adıvar, Cahide Sonku, Füreya ve Afife Jale’nin maskları yer alıyor. Nazım Hikmet’in şiiri ile birlikte bir bank üzerinde heykeli bulunuyor, ayrıca özgürce seslenişlerin şiirsel bir dil ile dile getirileceği özel bir bölüm içeriyor.

Protesto ve Kadın Odası

Kadınların toplumsal yaşamdaki çeşitli direnişleri öyküleriyle birlikte yer alıyor. 1828 senesinde, ekmeğe zam yapıldığını, İzmirli kadınların çocuklarıyla birlikte sokağa dökülüp, protesto gösteri yaptığını, kadınların isyanı üzerine, dönemin valisi Hasan Paşa’nın ekmek zammını geri aldığını anlatan dökümanlar sergilenmektedir.

Koleksiyon Eserler Odası

Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nden eşyalar, bilgiler ve koleksiyon eserler yer alıyor.

Öncü Kadınlar Odası

Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden bilimden sanata öncü olmuş kadınlarımızın objeleri, biyografileri ile beraber görselleri yer almaktadır.

 Geçici Sergi Salonu

Kadınların yaptığı ve kadını anlatan sergiler yer alıyor.

WC

Summer
09:00-17:00 (Monday : Close) Saturday 09:00-17:00 Sunday Close
Box Office Closed 17:00
Winter
09:00-17:00 (Monday : Close) Saturday 09:00-17:00 Sunday Close
Box Office Closed 17:00

0-18 yaş - Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar Free
0 - 8 yaş - yabancı uyruklu çocuklar Free
65 yaş üzeri - T.C. vatandaşları Free
Öğrenci(Üniversitelerin sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler) Free
Yetişkin (Yerli ve yabancı tüm yetişkinler) Free
Get Ticket

İzmir Kadın Müzesi Akıncı, 1298. Sk. No:14, 35240 Konak/İzmir
+90 (232) 484-0481
Quick Call Get Direction

There is no event in this Museum

All Events
Museum Plan Museum Brochure Rate Museum
Menu
English
Login