Kayseri Yeşilhisar Soğanlı Örenyeri

4 5
Now Open

Kayseri-Niğde-Nevşehir üçgeninde yer alan Soğanlı Köyü, Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km. mesafede, Kaya kiliseleri ve mağaraların bugünkü evler ile iç içe girdiği bir vadi içerisinde yer almaktadır. Soğanlı Örenyeri Roma Dönemi’nden itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Vadi yamaçlarında yer alan Kaya Mekanlarını; Romalılar mezarlık, Bizanslılar ise kilise olarak kullanmışlardır.

Soğanlı M.S. 4. Yüzyıldan itibaren Hıristiyanlığın Kapadokya’daki merkezlerinden biri olmuş ve önemini 7. ve 8. Yüzyıllarda da sürdürmüştür. Kiliselerde yer alan duvar freskleri, stil açısından 10-12. Yüzyılları yansıtmaktadır. Soğanlı’da kayaya oyulmuş pek çok kilise ve manastır dışında binlerce güvercinlik, mağara ve barınaklar da mevcuttur. Ihlara-Göreme ve Zelve Vadilerinde görülen kaya yerleşimlerini ve kiliselerin benzerlerini ve bunlardan farklı olarak kubbeli kaya kiliselerini de Soğanlı’da görmek mümkündür.

Tüflerin üzerinde kurulu olan Soğanlı Örenyeri’nde 50’ye yakın kaya kilisesi ve mağara mevcut olup, ancak bunlardan 8 adet kiliseyi gezmek mümkündür. Diğerlerinin kapısı ve pencereleri geçmiş yıllarda örülerek kapatılmıştır. Kiliselerde mezarlar, İsa Peygamber ve havarilere ait resimlerile İncil’den sahnelerin yer aldığı freskler bulunmaktadır. Ayrıca örenyerinde bulunan peri bacaları, güzelliği ile Soğanlı Vadisi’ne ayrı bir renk katmaktadır. Soğanlı Örenyeri’nde gezilebilen Kiliseler; Karabaş Kilise, Kubbeli Kilise, Tahtalı (Azize Barbara) Kilise, Yılanlı Kilise, Saklı Kilise,Tokalı Kilise, Ballık Kilise ve Geyikli Kilise’dir. Soğanlı Köyü’nde köylü kadınlarca yapılarak bütün Kapadokya Bölgesi’nde satılan ve Soğanlı Bebeği adı ile ün yapan bez bebekler, köyün en önemli gelir kaynaklarından biridir.

WC
Otopark

Summer
08:30-19:00 Saturday 08:30-19:00 Sunday 08:30-19:00
Box Office Closed 19:00
Winter
08:30-17:30 Saturday 08:30-17:30 Sunday 08:30-08:30
Box Office Closed 17:00

0-18 yaş - Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar Free
0 - 8 yaş - yabancı uyruklu çocuklar Free
65 yaş üzeri - T.C. vatandaşları Free
Öğrenci(Üniversitelerin sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler) Free
Yetişkin (Yerli ve yabancı tüm yetişkinler) 10.00TL
Get Ticket

Kayseri Yeşilhisar Soğanlı Örenyeri Soğanlı Köyü, Yeşilhisar/Kayseri
kayserimuzesi@kultur.gov.tr
+09 (352) 222-0898
Quick Call Get Direction

There is no event in this Museum

All Events
Museum Plan Museum Brochure Rate Museum
Menu
English
Login