Mersin Silifke Müzesi

4.2 5
Now Close

Silifke Müzesi 1958 yılında cumhuriyet ilkokulunun bir bölümünde depo niteliğinde oluşmuştur. Zamanla gelişen müze bağımsız bir binaya taşınmış ve 2 Ağustos1973 tarihinde hizmete açılmıştır.

TAŞ ESERLER SALONU: Arkaik, roma ve Bizans Dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Karyatidler, oturan heykeller, amphoralar, röliker gibi devrini en iyi yansıtan buluntular söz konusudur.M.S. 2. Yüzyıla ait Zırhlı İmparator Heykeli dikkat çekicidir. 1.93 m. yüksekliğindeki heykelin başı yoktur. Zırh büyük bir özenle işlenmiştir. Zırhın alt kenarı dilimli olup dilimler üzerinde aslan,koç bitkisel kabartmalar vardır. Göğüste Medusa başı, onun altında antithetik iki grifon; göbekte ise kanatları açık bir kartal tasvir edilmiştir. Belde önde bir fiyonk oluşturulmuş bir kemer sarılıdır.paludamentum sol omuz üzerinde toplanarak bir broşla düğümlenmiştir.

SİKKE VE TAKILAR SALONU: Altın ve gümüş süs eşyaları yanı sıra gümüş bir pers takısı ,gümüş İskender sikkeleri, Makedonya,Trakya, Bergama, Mısır krallarına ait gümüş sikkeler, brons Roma sikkeleri, Osmanlı bakır, altın sikkeleri ile altın Bizans sikkeleri sergilenmektedir. Helenistik Dönemi (M.Ö. 330-30) meydancıkkale definesi, Roma Dönemi (M.S. 193-268) Ayva gediği definesi, Bizans Dönemi Justinianus l’e ait Susanoğlu definesi ilgi çekmektedir.

ARKEOLOJİK ESERLER SALONU: Tunç Çağ Demir çağ, Helenistik ve Roma, Bizans Çağ’ı buluntuları sergilenmiştir. Kilisetepe Höyüyü kazısından ele geçen Hitit hiyeroglif damga mühürleri, Kelenderis kazısından ele geçirilen M.Ö. 5. Yüzyıla ait siyah ve kırmızı figürlü kaplar, Helenistik, Roma dönemleri kaplar,Bizans Dönemi rölikerler,ağırlık,kandil,şamdan, ekmek kalıbı gibi buluntular söz konusudur.

ETNOGRAFİK ESERLER SALONU: Bir kısmı bugünde yöre halkının kullanımında olan ve üretilen folklorik nitelikteki eserlerdir.Kadın giysileri (bindalı, yelek,cepten,üçetek gibi) ve onu tamamlayıcı öğeler (yün çoraplar, gümüş kemer ve kemer tokaları,alınlık, bilezik,yüzük gibi takılar ile para keseleri, kolanlar vb.), kilim ve heybeler,tüfek ve tabancalar, barutluk, fişeklik,kılıç gibi silah ve elemanları sergidedir. BAHÇE SERGİLEMESİ: Antik Dönem ve Geç Antik Döneme ait sütun başlıkları, friz parçaları, mimari öğeler ile oturan heykaller, lahitler, steller, pithoslardır. Mezar taşları, çeşme yazıtı gibi Osmanlı dönemi eserleri de bulunmaktadır.

WC
Otopark

Summer
08:45-17:15 Saturday 08:45-17:15 Sunday 08:45-17:15
Box Office Closed 17:15
Winter
08:15-16:45 Saturday 08:15-16:45 Sunday 08:15-16:45
Box Office Closed 16:45

0-18 yaş - Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar Free
0 - 8 yaş - yabancı uyruklu çocuklar Free
65 yaş üzeri - T.C. vatandaşları Free
Öğrenci(Üniversitelerin sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler) Free
Yetişkin (Yerli ve yabancı tüm yetişkinler) 10.00TL
Get Ticket

Mersin Silifke Müzesi Atik Mahallesi, Malazgirt Bulvarı, 29/A Silifke Mersin
silifkemuzesi@ktbgov.tr
+00 (324) 714-1019
Quick Call Get Direction

There is no event in this Museum

All Events
Museum Plan Museum Brochure Rate Museum
Menu
English
Login